Úvěry

Rádi vám podrobně porovnáme překlenovací a hypoteční úvěr.

Hypoteční neboli „hypotéka“

je pravděpodobně jediný rozumný úvěr, který si člověk může vzít. Samozřejmě to nemusí platit za všech okolností. 

Pokud například potřebuje podnikatel nebo firma finance na rozjezd podnikání, tak nemusí být Podnikatelský úvěr nutně špatnou volbou. Zpět ale k hypotečnímu úvěru… při dnešních nízkých úrokových sazbách a inflaci nad průměrem úrokových sazeb hypoték jsou peníze půjčené na nemovitost z dlouhodobého hlediska opravdu skoro zadarmo.

Před dvaceti lety byly úrokové sazby na 20 %. Dnes se pohybujeme v rozmezí 5-6 %. Kdykoliv můžete hypotéku refinancovat nebo zdarma doplatit. Nemáte-li vlastní finanční prostředky na koupi nemovitosti, ale máte možnost výhodné koupě, nebojte se ozvat. Jakmile vás seznámíme se všemi klady a zápory hypotečního úvěru, zjistíte, že hypotéka může být dobrý sluha.

Upozornění
Ne každý poradce, a ne každá banka vám opravdu řekne všechny výhody a nevýhody. Hypoteční úvěr s vámi bude „žít“ možná i 30 let, proto je potřeba dbát na pečlivý výběr.

 

Související články

 

Spotřebitelské, respektive Nezajištěné

Nejprve si řekněme, že hojně užívané slovní spojení „Spotřebitelský úvěr“ je v podstatě zavádějící označení pro jeden konkrétní typ úvěru, který asi všichni známe. Proč? Protože každý úvěr na trhu je spotřebitelského typu a tedy „spotřebitelský“... kontokorent, kreditní karta, ale také hypotéka i překlenovací úvěr.

Proto se dá říct, že téměř každý v ČR má nějaký spotřebitelský úvěr. Je také potřeba si uvědomit, že každého dluhu je potřeba se efektivně zbavit. A to nemusí být s vysokým úročením vůbec snadné.

Nezajištěný úvěr může být použit na cokoliv, a proto je u něj vyšší úroková sazba než například u hypoték, protože hypotéka je zajištěná většinou nemovitostí a účel je předem daný.

Většina klientů si bere nezajištěný „víceúčelový“ úvěr na modernizaci bytu, rekonstrukci domu nebo vypořádání SJM. Neuvědomují si však, že i nezajištěný úvěr může být účelový. Účelový = LEVNĚJŠÍ… Účel použití finančních prostředků je vždy uveden v konkrétní úvěrové smlouvě.

Stavební spořitelny například poskytují „účelové“ nezajištěné úvěry (na již zmíněné modernizace, rekonstrukce atd.) za velice výhodných podmínek. Bohužel většina klientů má „víceúčelový“ nezajištěný úvěr, a tudíž úvěr velice drahý. „Spotřebitelské“ (= nezajištěné) úvěry se pohybují v částkách od 1.000 do 1.000.000 Kč a úrokové sazby se pohybují mezi 3–20 %, bez RPSN.

Doporučení
Neplaťte zbytečně drahé úvěry! Na trhu je možné sjednat za 24 hodin úvěr na 3-4 % úrokové sazby a ve splátkách, jaké vám budou vyhovovat.

 

Překlenovací

úvěr je další, kterým se dá financovat vaše vysněné bydlení. Rozdílů mezi hypotečním a překlenovacím úvěrem, je relativně mnoho, proto je lepší si vše vysvětlit při osobní schůzce.

Zajímavostí je, že většina finančních poradců vám překlenovací úvěr vůbec nenabídne. Ale co když překlenovací úvěr vychází v mnoha případech levněji než hypoteční úvěr? Proč ho poradci svým klientům nenabízí? Překlenovací úvěr je složitější na vysvětlení a většina finančních poradců dodnes překlenovacímu úvěru nerozumí. Proto ho raději klientům nenabízí.