Zhodnocení
Jak pracovat s penězi, aby vydělávaly další peníze?
Představte si to… Máte mnoho „malých zaměstnanců“, kteří by pro vás pracovali 365 dní v roce. Neustále jich bude díky jejich tvrdé práci přibývat. Ale o zaměstnance je potřeba se starat a rozumět jim, jinak nemusí pracovat tak efektivně jako vašemu sousedovi.
Jednoduše vám popíšeme jen několik finančních nástrojů ke zhodnocování peněz, i když pro efektivní zhodnocování určitě upřednostňujeme osobní schůzku.
Stavební spoření
pro nás pracuje v ČR už od 7. 9. 1993 a stále funguje. Ano, dříve byl jeho výnos mnohem zajímavější, ale zároveň byly úvěry mnohem dražší. Stavební spoření představuje stabilní pilíř, se kterým je nutno počítat. Chytrý investor by měl mít své portfolio co nejširší a stavební spoření by v něm chybět nemělo. I když Vám nezhodnotí vaše finance jako například akcie Apple, ale při jakémkoliv pádu ekonomiky dostanete všechny své peníze zpět. Vklady na stavebním spoření jsou ze zákona pojištěny do 100.000 EUR.
Dluhopisy
jsou cenné papíry, jejichž vydávání se řídí Zákony o dluhopisech vydávanými Českou národní bankou. Dluhopis je vždy vydaný na přesně dané období a má jasně dané datum splatnosti.
V praxi to funguje tak, že firma X vydá dluhopisy. Dluhopis je zajištěn majetkem celé společnosti. Firma chce například vystavět rodinné domy a následně je rozprodat. Má na výstavbu 50 % finančních prostředků vlastních a zbylých 50 % si potřebuje půjčit. Rozhodne se půjčit si peníze formou dluhopisů. Vydá takzvanou emisi dluhopisů (celková hodnota emise bude například 30 mil. Kč) a klienti si mohou tyto dluhopisy koupit.
Půjčí tak finance společnosti X na jasně dané období (například 4 roky) a společnost bude vyplácet úroky po dobu 4 let.
Vyplácení úroků si lze obvykle zvolit: měsíční, roční nebo se mohou takzvaně reinvestovat a všechny zhodnocené úroky dostane klient na konci 4letého období společně se zapůjčenou částkou, kterou klient společnosti zapůjčil. Vybrat si kvalitní firmu, od které dluhopis/y koupit, je naprosto zásadní. Bohužel nejen v ČR existuje mnoho „nezdravých“ společností a dluhopisů.
Pozn.: Dluhopisů je celá řada a nemá smysl zde všechny rozepisovat.
Podílové fondy
Do podílových fondů investuje velký počet obyvatel. V Americe představují podílové fondy přípravu na penzi. Osobně je vidím jako dlouhodobější nástroj k investování. Jejich výhodou je, že výnos je u fyzických osob osvobozen od daně za předpokladu, že jde o investici na déle než tři roky nebo není v kalendářním roce proveden odkup podílových listů přesahující 100.000 Kč. Nevýhodou je, že většina institucí má vstupní poplatek a vklady do fondů nejsou ničím pojištěny, jako například u stavebního spoření. Proto je důležité mít portfolio zhodnocení dobře nastavené.