Jak vybrat dobrého finančního poradce?

To opravdu není jednoduchá otázka, protože v sobě skrývá hned několik dalších. Mám vybírat podle věku, zkušeností nebo sympatií? Mám dát na doporučení?

2 minuty ke čtení

V první řadě je dobré si uvědomit, že výběrem finančního poradce si vybíráme „parťáka“ na delší životní období. Mnohdy mu poskytujeme veškeré finanční úspory, sdělujeme mu své plány a sny, ale hlavně mu dáváme plnou důvěru.

Mezi finančními poradci není neobvyklá jedna zásadní chyba… málokterý si ověřuje to, co jej učí na školeních. Jednoduše „slepě“ věří jednomu názoru, a ten pak tlumočí svým klientům jako fakt. To ale není totéž.

Mé osobní zkušenosti

Jedna zkušenost za všechny/Jeden zážitek za všechny
Zažil jsem setkání přibližně 40 vybraných finančních specialistů, takové „extraligy“ finančního světa ČR. Přesto jsem byl ohromen, že se téměř všichni nesnažili svým klientům vysvětlovat složitější finanční produkty, přestože byly výhodnější. Svým klientům jednoduše prodávali méně výhodné produkty.

Jedna rada za všechny/Předávání názorů

Majitel nejmenované velké finanční společnosti mi jednou řekl, že kdyby on hledal finančního poradce, vybral by si nějakého nováčka. Byl jsem zmatený a nechápal jsem proč. On mi vysvětlil, že nováček dělá vše pro klienta, aby ho nepoškodil a udělal si tak dobré jméno. Ale poradce „matador“ ví, který produkt má nejlépe zaplacený. Ten ale nemusí být vždy stoprocentně ve prospěch klienta, což však neznamená, že by byl klient výrazně poškozený. Je však možné, že pokud by poradce chtěl, našel by produkt pro klienta mnohem vhodnější, čímž by ovšem znevýhodnil sebe.

Možná jde pouze o jeden neobvyklý názor. Dokazuje ale, že si různí lidé pokládají podobné otázky různým způsobem.

Má doporučení:

  • Sejděte se s více poradci.
    Porovnejte jejich znalosti a přístup.
  • Dejte na svůj pocit.
    Pokud Vám poradce lidsky nesedne, nebude spolupráce pravděpodobně ideální.

 

PROKEŠ Jaroslav

Svěřte mi svou důvěru.


Nebojte se.
Nebudeme od vás chtít kontakty na vaše blízké.

Vždy děláme maximum proto, abychom své klienty nezklamali.

Kontaktujte nás